VÝBĚR PLEMENE

23.11.2018

Než začneme vybírat, zkusíme si odpovědět na několik z mnoha otázek, abychom při výběru mohli zrovna hledat na dané otázky odpovědi:

- Proč a k čemu chci psa? Jako kamaráda, společníka, hlídače, .....

- Kolik času na něj denně budu mít? Na společnou vycházku, na výchovu a výcvik, na údržbu....Jak o víkendu, o dovolené?

- Kde bude můj nový společník "bydlet"? Se mnou v bytě, na dvorku na dohled, na zahradě, v kotci....

- Moje rozhodnutí akceptuje celá rodina? Všichni spolubydlící? Budou se o něj také starat?

- Jak se na moje rozhodnutí budou tvářit sousedi??

- Budu mít dostatek finančních prostředků na jeho péči? Krmivo, očkování, případná veterinární péče, kotec, bouda, hračky, ....

- Budu ochoten s ním jít na vycházku za každého počasí?

- Jsem připraven jít s ním do školky mezi zkušené kynology a učit se psa vychovávat?

- Chci čistokrevného psa nebo křížence?

- Rád bych psa na výstavy a chov?

- ..........

Jistě každý z nás najde ještě spoustu dalších otázek, které nám pomohou při hledání odpovědi jaké plemeno si pořídit. Záměrně jsme nepoužili žádnou z otázek, která by se týkala povahy nebo vzhledu plemene. Jistěže se nám musí pes líbit, musí jeho povaha splňovat naše předpoklady, ale na straně druhé, pokud např. chci společníka pro sebe i moji rodinu, určitě bude rozumné vybírat z plemen, která jsou šlechtěna buď přímo jako společenští psi nebo alespoň tam, kde povaha předurčuje, obrazně řečeno, méně ostražitosti vůči lidem. Nejprve bychom tedy měli si ujasnit, co od nového člena naší smečky očekáváme a potom můžeme začít vybírat.

Je mnoho možností a způsobů, podle čeho vybrat plemeno. Každý z těchto způsobů má svoje výhody i nevýhody, je tedy asi nejlepší varianta skloubit několik způsobů výběru dohromady.

Nejčastější způsob bývá listování v některé z encyklopedií. Velkou výhodou je, že nikoho netlačí čas, můžeme si v klidu přečíst tzv. standart psa, či-li vše, co se jej týká, většinou i včetně toho, k čemu byl vyšlechtěn, prohlédnout si fotografie. Nevýhodou může být fakt, že texty jsou většinou psané odborníky a mnohé slova jsou pro laiky málo srozumitelné a málokdy jsou popsány dědičné vady daného plemene, což může být pro mnoho z nás rozhodující při pozdějším výběru již přímého štěněte.

Dnes je hodně rozšířené hledání na internetu. Najdete zde rovněž vše, co v encyklopediích, navíc lze zjistit i v různých diskuzích, jakými dědičnými vadami plemeno trpí, případně na co si dát pozor při výchově, při výběru apod. Velkou nevýhodou je, že s námi může chatovat spousta lidí, ale je to třeba právě skupina lidiček, kteří mají svého miláčka jako prvního a ještě k tomu třeba jen chvíli. Proto je dobré, si odpovědi a rady ověřovat.

Třetí variantou je návštěva některé z pořádaných výstav. Zde najdeme dané plemeno přímo v akci, potkáme spoustu chovatelů, kteří nám rádi zodpoví naše třeba i laické otázky. Můžeme si tzv. na místě odzkoušet, zda opravdu by nám toto plemeno vyhovovalo. Nevýhod je tady více, než bychom očekávali. Většinou tu potkáme především psy, kteří jsou na výstavy zvyklí, takže i ostrý, hlídací pes ví, že zde se musí chovat jako miláček, což může ovlivnit naše rozhodnutí, že ta výchova nebude zas až tak třeba, neboť my vidíme, jaké je to klidné a mírumilovné plemeno. Druhou nevýhodou je, že většinou mluvíme s lidmi, kteří jsou milovníky právě tohoto plemene, proto jejich "hodnocení" vždy vyzní o něco lépe, než by bylo v naší situaci třeba. Takže budeme mít na paměti, že s námi mluví lidé "postižení" láskou k danému plemeni. A třetí nevýhoda, z našeho pohledu, se týká vzhledu plemene. Na výstavě se většinou koukáme na dobře připravené jedince, vyčesané, vykoupané, prostě je to přehlídka krásy a s tímto faktem musíme počítat.

Jedna z nabízených otázek byla zaměřena na to, zda chceme čistokrevného jedince nebo křížence. Jistě se mnozí z vás podiví nad tím, že je jakoby vynechán pes s průkazem původu. Opak je pravdou - z hlediska kynologie je čistokrevný pes pouze ten, který má průkaz původu, ostatní jsou považováni za křížence, ať již plemenné nebo meziplemenné. Často slýcháváme, ale mně stačí bez průkazu původu, já nechci chodit na výstavy. O tom ovšem průkaz původu není - průkaz nám zaručuje práv to, že pes je opravdu čistokrevný, že on i jeho rodiče, prarodiče, atd jsou zapsáni v plemenné knize a tím lze informace o něm i jeho předcích dohledat.

Kříženec je o hodně levnější, ať již plemenný nebo meziplemenný. U plemenných kříženců se většinou bojíme nejvíce zdraví a povahy , neboť tam jsou mnohdy k "chovu" použiti právě jedinci, kteří z nějakých příčin buď "jen" nebyli vyšetřeni na dědičné choroby nebo právě díky nim nebyli do čistokrevného vrhu připuštěni. Meziplemenné křížence, tzv. voříšky, lze najít po celém světě, často končí v útulcích, neboť jak říká jedno české přísloví - lehce nabyl, lehce pozbyl. Voříšci jsou velmi často rozdáváni spíše zadarmo nebo za symbolickou cenu a my si domů přineseme krásné chundelaté štěňátko, které vypadá sice jako..., ale také jako... a když kulička vyroste, často omrzí a šup s ním do útulku (v lepším případě).

Nejhorší výběr je z tzv. módních plemen. Proces probíhá po celém světě a je téměř neodstranitelný, neboť komerce bohužel zasahuje i do chovu psů a je-li velká poptávka, automaticky přijde i nabídka. Bohužel většinou na úkor plemene, neboť se tzv. chovu chytí ti, kteří chtějí získat nějaký finanční obnos, takže místo kvalitního spojení vyberou tu nejlevnější variantu. Výstavy a vyšetření pořídí jen to které jim předepisuje klub, nic navíc. To samé se bude týkat výživy a odchovu štěňat. Dlouho se potýkali kluby dalmatinů s navrácením ke kvalitnímu chovu po odvysílání 100+1 dalmatinů, stejně dopadla kolie po filmu Lassie se vrací. Slavný komisař Rex je cítit v chovu ještě v dnešní době, neboť mnoho lidí čeká právě toho vše umějícího Rexe, i když jej hrálo 280 jedinců. S povahou i zdravím se dnes potýkají labradoři, neboť jejich prezentace jako vodící a canisterapeutičtí psi z nich sice udělala miláčka lidí, ale poptávka se zvedla právě pro jejich povahu, neboť všichni předpokládali, že mírumilovnost je jim daná, tudíž výchova vlastně není ani třeba, což je opravdu základní omyl. Nezavrhujeme módní plemena, ale je zde při výběru konkrétního jedince nutná větší obezřetnost a hledání všech dostupných informací.



K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos.